VU Chemijos ir geomokslų fakultetas organizuoja 8 nuotolinių paskaitų ciklą Pasiruošk chemijos egzaminui. Šiuose ZOOM platformoje vyksiančiuose paskaitose gali dalyvauti visi norintys moksleiviai, kurie šiais metas laikys valstybinį chemijos egzaminą. Šiuose paskaitose geriausias mūsų fakulteto specialistas prorektorius Doc. dr. Ramūnas Skaudžius įdomiai ir aiškiai moksleiviams perteiks svarbiausius dalykus reikalingus tinkamam pasiruošimui brandos egzaminui. Į kiekvieną paskaitą reikia registruotis atskirai.
Pirmoji ciklo paskaita vyks - gegužės 26 d. 14 val.
Daugiau informacijos ir registracija: https://www.
Gegužės 19 d. 15 val. mūsų kolega Ramūnas Skaudžius (VU) ves nuotolinius mokymus, kaip naudoti EDpuzzle ir kas yra Google Sites. Registracija adresu: lchmasociacija@gmail.com
Daugiau chemijos pamokų: https://www.youtube.com/playlist…
2020 metų gegužės 8 dieną vyks kasmetinis chemijos konkursas skirtas 8-12 klasių moksleiviams.
Tiesa, šiemet jis kitoks – VIRTUALUS.
Dalyvių registracija vyksta pagal nuorodą.
Konkurso tikslas – sudominti moksleivius chemijos mokslu, suteikti jiems galimybes įvertinti savo
žinias bei supažindinti su Cheminės technologijos fakultetu.
Visos užduotys rengiamos atsižvelgiant į chemijos žinias įgytas mokykloje pagrindinio ugdymo
pakopoje.
Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultete vasario 14 d. 14 val. (145
kab., Naugarduko g. 24) vyks moksleiviams skirta paskaita „Magiškoji chemija meilėje“.
Ateik ir sužinosi:
• apie tris meilės stadijas;
• kuo jos skiriasi mūsų organizmo „chemijoje“;
• kas gi yra malonumo chemija.
Registracija: http://tiny.lt/7ukrg2x
„GAMTAMOKSLINIS UGDYMAS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOJE 2020“
2020 m. balandžio 24-25, Trakai
KVIEČIAME JUS AKTYVIAI DALYVAUTI
Daugiau informacijos rasite čia 2020-01-22
Praeitą savaitę (18-22 lapkričio) Eitminiškių pagrindinėje mokykloje vyko „Globalaus švietimo savaitė”. Mokiniai ir mokytojais, kuriuos koordinavo vyresnioji chemijos bei biologijos mokytoja Anna Tondrik, dalyvavo konkurse „Iššūkių savaitė“. Šio renginio tikslas – dėmesio į globalaus atšilimo problemą atkreipimas. Iššūkiai, kuriuos pasirinko mūsų mokykla:
1. Diena be popieriaus,
2. Augalų sodinimo diena,
3. Diena be telefono,
4. Diena be plastiko,
5. Pamokų be kėdžių diena
Mes smagiai žaidėme vykdydami šiuos iššūkius. Ypač visiems patiko, kai telefonus prarijo „telefonu monstras“ bei kai teko naudoti informacines technologijas vietoj vadovėlių vykdant „dienos be popieriaus“ iššūkį. Vis dėlto smagiausiu iššūkių buvo „diena be kėdžių“, kadangi galėjome dirbti bei žaisti edukacinius žaidimus ant patogių pagalvių laisvoje atmosferoje.
Anna
Tondrik
2019-11-25
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras gamtos mokslų (biologijos, chemijos, fizikos, gamta ir žmogus) mokytojams, dirbantiems 5–8 klasėse, organizuoja kvalifikacijos tobulinimo seminarus „Gamtamokslinei tiriamajai veiklai skirtų priemonių 5–8 klasėms taikymas ugdymo procese“.
Seminaro apimtis 40 val.: 3x8 val. kontaktinių dienų ir praktinių darbų auditorijoje, 8 val. savarankiškų darbų ir 8 val. skirtos nuotolinėms konsultacijoms su lektoriais bei namų darbų atsiskaitymui.
Praktinio seminaro metu 5–8 klasėse dirbančius gamtos mokslų mokytojus supažindinsime su gamtos mokslų priemonių ir įrangos naudojimo galimybėmis. Šiomis priemonėmis mokyklos buvo aprūpintos Švietimo aprūpinimo centro 2017–2019 m. įgyvendinamo ES paramos projekto „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ metu. Mokytojai patys su šiomis priemonėmis atliks laboratorinius darbus, aptars ir tobulins projekto metu parengtų pamokų veiklų aprašus.
Daugiau informacijos prisegtuke ir https://www.lmnsc.lt/
Seminaras nemokamas.
Organizatoriai nemokamai pasirūpina dalyvių maitinimu ir nakvyne.
Dėmesio! Registruodamiesi nepamirškite nurodyti, ar bus reikalinga nakvynė.
Seminarą kartosime 3 kartus. Kontaktinės dienos:
I grupei 2019 m. lapkričio 25–27 d.
II grupei 2019 m. gruodžio 2–4 d.
III grupei 2019 m. gruodžio 9–11 d.
Š. m. spalio 28 dieną Vilniaus rajono savivaldybėje įvyko biologijos ir chemijos mokytojų seminaras, kuriame buvo aptariami aktualūs biologijos ir chemijos mokytojams klausimai, dalykų naujovės.
VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas profesorius dr. Rimantas Stukas seminaro dalyviams pristatė labai įdomų pranešimą „Pažvelkime į maistą ir mitybą kaip į rizikos veiksnį“. Profesorius daugelį mums gerai žinomų dalykų apie mitybą ir maistą pristatė kitaip, netradiciškai, t. y. kitu kampu, paaiškino ką, kaip ir kodėl reikia valgyti. Profesorius atkreipė mūsų dėmesį į maisto gamybos technologijas, kurios pakeičia maisto kokybę.
Kitas pranešėjas, Valdas Laurinavičius, VU Gamtos mokslų centro, Biochemijos instituto profesorius emeritas, mus supažindino su fermentų ir antikūnių panaudojimu medicinoje ir pramonėje. Jis papasakojo apie naujausias fermentų panaudojimo galimybes medicinos diagnostikos srityje, vaistų gamyboje, paminėjo apie fermentų panaudojimą taršos padarinių likvidavimui.
Dėkojame LMA skyriaus „Mokslininkų rūmų“ vadovei Aldonai Daučiūnienei už galimybę susitikti ir išklausyti įdomius lektorių pranešimus bei Vilniaus rajono mokyklų biologijos mokytojų metodiniam būreliui už puikų renginio organizavimą.
Pagirių gimnazijos biologijos mokytoja
Jolanta Šibirkštė
LMA skyrius „Mokslininkų rūmai“ yra Lietuvos mokslų akademijos padalinys, organizuojantis mokslo, meno ir kultūros renginius plačiajai visuomenei. Skyriaus tikslas – populiarinti mokslą ir kultūrą visuomenėje, skatinti visuomenės ir tyrėjų dialogą. Siekiant didinti mokslininko profesijos patrauklumą, daug dėmesio skiriama jaunosios kartos ugdymui. Organizuojamas tęstinis renginių ciklas „Mokslo žinių dienos“. Moksleiviai turi galimybę susitikti su ryškiomis mokslininkų asmenybėmis ir pasiklausyti jų paskaitų. Akademikai ne tik skaito paskaitas, bet ir pasakoja moksleiviams apie mokslininko profesiją, kaip ją pasirinkti, kur studijuoti, kaip pasirengti egzaminams, dalyvaujama „Karjeros savaitės“ renginiuose. Dėl paskaitų mokiniams kreiptis a.dauciuniene@lma.lt.
Vilniaus Universitetas, tęsdamas Gamtamokslinio ugdymo tyrimų seminarų ciklą, skirtą gamtamokslinio ugdymo pedagogams, spalio 29-30 dienomis kviečia į Rudens seminarą, kuriame bus tobulinami tyrimų atlikimo gebėjimai ir supažindinama su mokslo pasiekimų aktualijomis. Pradžia bendra visiems, o toliau - kiekvienas dalykininkas dirbs savo sekcijoje. Seminaro programą su nuorodomis į registraciją pridedama.
Spalio 29 d. 10.00 val. Karalienės Mortos mokykla kviečia dalyvauti pasidalinimo patirtimi STEM dalykų konferencijoje „Tikslieji ir gamtos mokslai vaikams nuobodūs? Paneikime šį mitą!“ Daugiau informacijos kvietime.
Prof. dr. Rimanto Raudonio internetinė paskaita chemijos mokytojams „Chemiko užrašai“ pamokoje ir projektiniuose darbuose“
Nuotoliniame seminare bus pristatyta 8-12 klasėms skirta leidinių serija „Chemiko užrašai“. Mokiniams dažnai kyla klausimų apie tikslingumą to, ko mokomasi. Trafaretinės užduotys jų nesudomina, todėl „Chemiko užrašuose“ teorinės žinios siejamos su realiais objektais ir situacijomis. Mokiniui pateikiama informacija, kurią analizuodamas ir siedamas su jau turimomis žiniomis jis atranda reiškinių sąryšius, pamato realų teorinių žinių veikimą. Daugelį temų galima pratęsti, išplėsti iki projektinių darbų. „Užrašuose“ pateikta informacija ir užduotys gali būti tas katalizatorius, kuris padeda sugeneruoti idėjas ir pradėti savarankišką papildomos informacijos paiešką ir savarankišką tyrimą. Registracija pagal nuorodą.
Jonavos miesto istorijoje viena ryškiausių asmenybių yra daktaras Bronislovas Lubys, chemijos mokslo
inžinierius ir mokslų daktaras, Nepriklausomybės Akto signataras, Jonavos rajono garbės pilietis, kurio dėka miestas augo ir keitėsi. Jonavos Senamiesčio gimnazija, siekdama įamžinti dr.
Bronislovo Lubio atminimą ir tęsdama Jonavos kaip chemikus ugdančio miesto tradicijas, organizuoja penktąjį respublikinį chemijos konkursą. Jame kviečia dalyvauti ugdymo įstaigų I – II gimn. (9 –
10) klasių mokinius ir jų mokytojus.
🔘Konkursas vyks 2019 m. lapkričio 7 d. Jonavos Senamiesčio gimnazijoje.
🔘Daugiau informacijos konkurso nuostatuose.
http://sg.senamiescio-g.lt/…/upl…/2018/09/konkursas_2019.pdf
🔘Registracija pagal nuorodą.
Biofarmacinio preparato kelias nuo idėjos iki paciento yra ilgas ir gali būti palygintas su žmogaus augimu: nuo kūdikio iki brandaus ir stipraus individo, galinčio gelbėti gyvybes. 2019 m. rugsėjo 19 d. Vilniaus r. Pagirių gimnazijos mokiniai aplankė įmonę „Biotechpharma“, kurioje pradinė idėja paverčiama gamybos technologija.
Biotechfarma – mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras, vykdantis užsakomuosius vaistinių preparatų tyrimus ir gamybą. Tai yra pirmas tokio pobūdžio centras ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje. Jame jau pradėtos teikti visos biotechnologinės farmacijos paslaugos – nuo užsakomųjų mokslinių ekspertizių iki bandomųjų preparatų gamybos ikiklinikiniams ir klinikiniams tyrimams.
Rugsėjo 25 d. Kalvelių St. Moniuškos gimnazijoje buvo organizuota „Vaisių ir daržovių diena” , kurios tikslas supažindinti vaikus su vaisių ir daržovių nauda sveikatai, siekiant paskatinti vaikus vertinti vaisius ir daržoves, pratinti jų vartojimą ir ateityje.
Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui yra 400 g, tačiau dauguma vaikų vaisių bei daržovių vartoja mažiau.
Tyrimai rodo, kad sveikatai palankios mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje, todėl gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ana Barkovskaja, chemijos vyresnioji mokytoja Kristina Slavinska, technologijų vyresnioji mokytoja Teresa Narvoiš ir biologijos vyresnioji mokytoja Marija Gerasimovič surengė „Vaisių ir daržovių dieną“ gimnazijoje. Jos metu visos mokyklos bendruomenė buvo pavaišinta vaisiais ir daržovėmis, gavo daug naudingos informacijos apie jų naudą organizmui. Norint geriau įtvirtinti vartojimo įgūdžius, buvo surengtas ir konkursas tema „Kramsnok vaisus, valgyk daržovės - būsi sveikas ir laimingas“. 0-1 klasės mokiniai nupiešė teminius paveikslėlius, o vyresnieji turėjo sugalvoti teminius eilėraščius. Laimėtojai buvo apdovanoti.
Rugsėjo 12 d. 11.30 val. šešioliktasis Mokslo festivalis startuoja Vilniaus universiteto centrinių rūmų erdvėse, kur organizuojamos N2 Challenge
žaidynės. Tai interaktyvios ekstremalaus mokslo žaidynės, skirtos susipažinti su įdomiausias reiškiniais iš viso mokslo pasaulio. Užsiregistravusios moksleivių komandos turės pademonstruoti
susirinkusiems žiūrovams pačių sugalvotus mokslo eksperimentus, o po to varžysis, atlikdami Ugnies ir Ledo užduotis. Norint jas sėkmingai įveikti, teks prisiminti termodinamikos ir chemijos
dėsnius. Geriausiai išmanantys artileriją ir taikliausi komandų nariai Bulviašaudyje mėgins surinkti kuo daugiau taškų, šaudydami bulvėmis į taikinį; Hindenbergo užduoties tikslas – degančia
strėle kiaurai peršauti vandenilio pilną balioną ir jį uždegti. Levitacijos mėgėjų laukia Levitronas – vandens perkėlimas iš vieno kibiro į kitą, nesinaudojant rankomis, o tik fizikos dėsniais.
Reaktyvinio akmenslydžio rungtyje varžybų dalyviams teks susikonstruoti reaktyvinį variklį iš gesintuvo ir biuro kėdės.
Kaip sako žaidynių idėjos autorius Pijus Vaškevičius, toks sumanymas kilo siekiant ne vien pademonstruoti įspūdingus mokslo reiškinius, bet
leisti žmonėms iš arčiau su jais susipažinti, prisiliesti per ekstremalias šaltų nervų, žinių ir kūrybos pareikalausiančias užduotis.
Apsilankiusieji pusę dvylikos, pusę antros ir trečią valandą pamatys ir svečių iš Lenkijos – Varšuvos Koperniko mokslo centro komandos
pasirodymą. Jos metu sužinosite kaip iliuzionistai ir reklamos specialistai naudojasi žiniomis apie mūsų smegenų funkcionavimą ir kaip įvairiai suvokiame mus supantį pasaulį. Taip pat bus
atskleistas muzikos receptas. Šou rengėjai garantuoja nepakartojamus įspūdžius, panirus į garsų, ritmų ir melodijų pasaulį. Kiekvieno pasirodymo metu kartu su jo vedėju dalyvaus ir orkestras,
kurio vaidmenį atliks žiūrovai.
Oficialaus atidarymo metu 18 val. VU Teatro salėje planuojama meninė programa su mokslo šou elementais. Vienas iš jos akcentų – gyvo šokio ir
virtualios tikrovės performansas „Liuminescencijos”, kurį VU Kinetinis teatras (vad. A. Pulkauninkas) sukūrė ir atliks specialiai mokslo festivalio atidarymo proga.
Visi renginiai nemokami, tačiau būtina registracija adresu www.mokslofestivalis.eu.
2018 m. sausio 16 d. Europos komisijos išplatintame pranešime teigiama, kad kasmet europiečiai išmeta 25 mln. tonų plastiko atliekų ir tik mažiau nei 30 proc. jų surenkama perdirbti. Visame pasaulyje plastikas sudaro 85 proc. paplūdimių šiukšlių. Plastikas atsiduria net žmonių plaučiuose ir lėkštėse – ore, vandenyje ir maiste esančių mikroplastikų poveikis sveikatai kol kas dar nežinomas.
Iššūkio tikslas – kaip įmanoma labiau sumažinti išmetamo plastiko kiekį, keičiant vienkartinio naudojimo daiktus daugkartinio naudojimo alternatyvomis, tokiu būdu mažinant gamtos užterštumą ir formuojant visuomenės įprotį propaguoti gamtai draugišką gyvenimo būdą.
Įprotis yra daug daugiau nei tiesiog elgesys – tai dalis to, kas mes esame. Mokslininkai apskaičiavo vidurkį dienų, reikalingų suformuoti naują įprotį, kuriam atlikti nebereikėtų valios pastangų – ir tai vidutiniškai 66 dienos! Todėl iššūkio „Vasara be platiko“ įgyvendinimo metu kviečiame Lietuvos šeimas vasaros atostogų metu (iki rugsėjo 15 dienos) pradėti formuoti švaresnės bei draugiškesnės gamtai gyvensenos įprotį, mažinant plastiko naudojimą.